Bu tarifi 14 gün sonra güncelliyorum. Artık krep yapımı konusunda usta oldum denilebilir :) Öncelikle iyi bir seramik tavanız olmalı, teflon tava ile çok mücadele ettim ama hiç bir zaman iyi bir sonuç elde edemedim.

İki adet tarif mevcuttu elimde. Birisi bu (http://mydukandiet.com/recipes/oat-bran-pancake.html) diğeriyse, simla hanımın tarifi (http://www.dukandiyetitariflerim.com/2011/12/yeni-baslayanlar-icin-adim-adim-dukan.html) aslında ikisi de temelde aynı. İlk tarifte peynir kullanılmıştı ama peynirim olmadığı için ben ikinci tarifi baz alarak yaptım.

Kullandığım malzemeler: 1.5 yemek kaşığı yulaf kepeği (atak evresinde en çok bu kadar kullanılıyor), 6 yemek kaşığı yağsız süt (ben 7 kaşık koydum, 6 ideal olacak sanırım), (çok az tuz), bir adet yumurta akı.


Yapımı: küçük bir cam kasenin içine yulaf kepeğini koydum, üzerine de karıştırarak sütü ilave ettim. Çok sulu olmaması gerekiyormuş, o nedenle üç, dört kaşık süt koyduktan sonra kıvamına dikkat edin.

Yulaf kepeğinin şişmesi için onbeş-yirmi dakika kadar bekleyin. Daha sonra yumurta akını ilave edin ve karıştırın. Tercihen seramik bir tavayı iyice kızdırın (kitapta bahsedildiği gibi, tavanıza bir damla zeytin yağı damlatın ve peçeteyle silin) ardından küçük bir kepçe yardımıyla, karışımdan alın ve tavaya dökün.

Ek bilgi: Yulaf kepeğini ne kadar çok ıslatılmış şekilde bekletirseniz, o kadar iyi sonuçlar alıyorsunuz. Ben genelde yiyeceğim saatten 3-4 saat önce ıslatıyorum süt ile.

kepek1

kepek-2
krep2

krep1

 

Hepsi bu kadar. Afiyet olsun :)