Zayıflamak için yaptığınız diyetin başarılı ve kalıcı olmasını istiyorsanız onu sporla desteklemelisiniz.

Spor yapmaya karar veriyorsunuz, spora başlıyorsunuz ama istikrarlı olamıyor musunuz? Yoksa spor yapıp da başarılı olamadığını düşünenlerden misiniz? Spora başlamak, sporda istikrar sağlamak ve başarılı olmak için gerekli bazı noktaları sizinle paylaşmak istedim. İşte bu önemli 5 unsur!

  • Kendinize en uygun olan egzersizi bulun!

Kendinizi tanıyın! Eğer bölgesel bir probleminiz olduğunu düşünüyorsanız en uygun egzersizi kendiniz seçin. Genel olarak spor yapmak istiyorsanız da sağlık durumunuzu, diyetinizi göz önünde bulundurarak doğru egzersizlerle spora başlamalısınız!

  • Kendinizi bırakmayın!

Terlemekten, soluğunuzun kesilmesinden, yorulmaktan korkmayın! Eğer spora ilk kez başlıyorsanız ya da uzun bir aradan sonra tekrar başlamışsanız vücudunuzun yeni düzene alışması için ona şans tanıyın, asla yılmayın ve vazgeçmeyin!

  • Plan ve programlı olun!

Unutmayınız ki sporda disiplin şarttır. Eğer başarılı olmak istiyorsanız planlı olmalısınız. Her insanın farklı bir vücudu, metabolizması ve düzeni vardır. Kendinize en uygun olacağını düşündüğünüz bir spor programı yapın. Haftada kaç saat spor yapacagınızı, hangi günlerin size daha uygun olduğunu, günün hangi saatlerinde spor için uygun olduğunuzu belirleyin!

  • Nasıl yapacağınıza karar verin!

Bireysel farklılıklardan üst maddede söz etmiştik. Her insan farklıdır. Kimi yalnız başına spor yapmayı sever, kimi ise arkadaşlarıyla birlikte spor yapmanın motivasyonu artırıcı etkisi olduğunu düşünür. Kendinize en uygun olanını belirleyin ve buna uyun!

  • Her saniyenin önemli olduğunu unutmayın!

Sporda 60 saniyeni bile büyük bir önemi vardır. Hazırladığınız programa mutlaka uyun. İş, arkadaş toplantısı ya da ailevi nedenlerle o gün için belirlediğiniz egzersizleriniz için çok vakit ayıramayacaksanız; hiç olmazsa 10 ya da 20 dakikanızı mutlaka ayırın. Tek başına bir 10 dakikanın küçük bir anlamı olmayabilir ama toplamda o 10 dakikalık egzersiz size çok büyük fayda sağlayacaktır, unutmayın!

Bu hususlara dikkat ettiğinizde sporda daha başarılı olduğunuzu göreceksiniz. :)