Bilindiği üzere Ramazan ayı artık yaz mevsimine denk geliyor. Özellikle bu yıl mevsim normallerinin üzerinde sıcağa rastlayan Ramazan ayında oruç tutacak olan takipçilerimizin günlük sıvı alımına çok dikkat etmeleri gerekiyor.

Özellikle Ramazan ayında çalışacak olan takipçilerimizin sahurda bol kalsiyum ve demir içeren besinleri tüketmesi gerekiyor. Bu besinler vücudun direncini artırmaya yardımcı olacaktır.

6jpg_h344

Peki Ramazan’da hissedilen susuzluğu en aza indirmenin yolları nelerdir? 

“İFTARDAN SAHURA KADAR AZAR AZAR”

Öncelikle tüm gün boyu sıvı almayan vücuda iftarda ya da sahurda birden bol miktarda sıvı ile yüklenilmemelidir.
-Çünkü tek seferde yoğun miktarda sıvı alımı vücutta, bir anda aşırı yemek yemenin yaptığı etkiye benzer bir etki yaratacaktır.
-Bu durum, suyun vücutta istenilen şekilde değerlendirilmemesine yol açar ve dolayısı ile sindirim sisteminde problemler oluşur.

*Sıcakların mevsim normallerinin üzerinde olacağı bu süreçte gün içinde susuzluk çekmemek için, sahura kadar azar azar sıvı gıdalar tüketilmelidir.
-Çünkü bu yöntem, yani vücuda düzenli olarak su alımı, bir gün sonra vücudun daha tasarruflu su harcamasını sağlayacaktır.

*Yemek esnasında bol su içmemeye özen gösterin çünkü bu sindirim sisteminize zarar verebilir. İçilecek olan su miktarını iftar ve sahura yayın. Eğer yoğun çalışıyor ve aşırı terliyorsanız, kaybettiğiniz mineralleri yerine koyabilmek için iftarda ayran içmeli, fosfor kaybını gidermek için de kırmızı et yerine balık etini daha çok tüketmelisiniz. 

*Eğer çok susamaktan şikayetçiyseniz; iftarda kızartma, kavurma türü yiyeceklerden uzak durmanız gerekiyor.

Lütfen bu önerileri dikkate alın ve Ramazan ayını sorunsuz bir şekilde geçirin.