ramazan

Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte, Ramazan’da Dukan Diyeti yapılır mı? Ramazan ayında Dukan Diyeti nasıl yapılır? Gibi çok sayıda soru gelmeye başladı. Dukan Diyeti ramazan ayı süresince de uygulanabilir ancak diyeti bu süre boyunca yapmanın bazı farklı noktaları var. Dukan Diyeti’ne ramazan ayı içerisinde başlamayı düşünüyorsanız, bu sizi gereğinden daha fazla yoracaktır. Bu nedenle öncelikle ramazan ayı içerisinde, oruç tutacaksanız dukan diyetine başlamayın.

Dukan diyeti yapıyor ve oruç tutacaksanız, yazının bundan sonrası sizi ilgilendiriyor.

Nelere dikkat etmek gerekiyor?

Öncelikle dukan diyeti’nde çorbadan, kabak dolmasına kadar çok farklı yemek çeşitleri mevcut. İftar ve sahur zamanlarında diyete uygun olarak yemekler yapabilirsiniz. Dukan diyeti yapan kişiler gün içerisinde minimum 1.5 litre su içmelidir, özellikle yaz aylarında buna çok dikkat etmek lazım. Gün boyu su içmek mümkün olmayacağı için, sahura kadar içeceğiniz su miktarını iyi belirleyin. Çok fazla miktarda da içmemeye dikkat edin.

Diyete nasıl devam etmek gerekiyor?

Eğer seyir evresi uyguluyorsanız, saf protein gününde çok zorlanırsanız sebze-protein ile ramazan boyunca devam edebilirsiniz. Daha sonra bunu telafi etmeye çalışmalısınız. Eğer uygulamakta bir sorun yaşamazsanız 1+1 şeklinde (1 gün protein, ertesi gün protein+sebze) yapabilirsiniz. 5+5 yöntemi bu süreç içerisinde sizi çok fazla zorlayacaktır.

Dukan Diyeti’nin avantajları

Yulaf kepeği tüketimini aksatmamaya dikkat edin, ekmek ve krep yaparak tüketebilirsiniz. Yulaf kepeği tok tutan bir gıda olduğundan sahurda tüketmeniz daha mantıklı olacaktır. Gün içerisinde gerçekten tok kalmanızı sağlayacak bir gıda yulaf kepeği. Zaten tüketenler bunu bilirler.

Sahurda ne yapabiliriz?

Sahurda ise diyetimizde porsiyon sınırlaması olmadığından, sizi çok fazla rahatsız edecek yemeklerden uzak durmaya çalışın. Tavuk, köfte, süt ve süt ürünleri, yumurta ağırlıklı menüler oluşturabilirsiniz kendinize. Yoğurt hem rahatlatacaktır hem de tok tutacaktır.

Ramazan ayı içerisinde sık sık yemek davetlerine gitmeniz gerekebilir. Eğer gideceğiniz yerde dukan diyeti’ne uygun olmayan yemekler varsa bu yemekleri tüketmemeye çalışın. İftarınızı diyete uygun yiyeceklerle açmaya özen gösterin. Eğer misafirliğe gidecekseniz, ev sahibine diyette olduğunuzu söyleyin. Muhtemelen birçok kişi iftar yemeğine gitmem gerekti, mecburen börek, tatlı ve ikramlardan yedim diyetim bozuldu mu? Şeklinde sorularla geri gelecektir, bunun önüne geçmek tamamen sizin elinizde. Diyet yapmak, diyette olduğunuzu söylemek ayıp bir şey değil. Hem size hem de yemekte sizinle birlikte olacak kişilere uygun olan yüzlerce yemek çeşidi mevcut. Onları yapabilir veya yapmalarını rica edebilirsiniz.

Şimdiden herkese kolaylıklar diliyorum. Umarım güzel bir ramazan ayı geçirirsiniz.

Ramazan Ayı Örnek Menüleri İçin Tıklayın