Dukan Diyeti’ni seçmemdeki en büyük sebep, yirmi milyondan fazla insanın, bu diyetle zayıflaması veya kitabın en çok satanlar listesinde olması değildi. 3 gün boyunca günde en az 10 saat bu diyeti araştırdım. Tüm araştırma notlarımı da sizlerle paylaşacağım :)

Mesela kitabımın hali şu şekilde:

dukan-diyeti-kitap


Kitabın tamamını okuduktan sonra, bana mantıksız gelen bir noktası olmadı. Gerçekten aklıma yatmasaydı dukan diyeti’ni seçmezdim. Bugüne kadar 2-3 defa diyet yaptım ve hiç birinde uzun süreli başarı sağlayamadım. Diyetten sonra çok hızlı bir şekilde verdiğim kiloyu, fazlasıyla geri aldım. Dukan Diyeti’nin dört aşamadan oluşması ve vereceğim kilolardan sonra beni hala devam etmeye teşvik edecek olması ilgimi çekti.

Üniversite yıllarımda beslenme alışkanlığım çok kötüydü. Şimdi geriye dönüp baktığımda ne kadar tehlikeli bir yaşam sürdüğümün farkına vardım. Haftanın altı günü kesinlikle fast food tüketirdim. O kadar bağımlı hale gelmiştim ki, senelerdir yemek yapmadım.

Daha önce ilk yazımda da bahsettiğim gibi, bir diyetisyene gittim. Diyetisyenin bana verdiği liste, dukan diyeti yapan arkadaşların uyguladığı programlardan çok farklı değildi. Liste protein ağırlıklıydı, meyve ve sebze de vardı tabii ki. Dukan diyeti’ni seçmemdeki en büyük nedenlerden birisi de bu oldu. İnsanlar bu diyeti o kadar çok eleştirip, o kadar tehlikeli olduğundan bahsediyor ki, sanki Pierre Dukan size zehir yediriyor. Benim sıradan bir günde yediğim yemekler şunlardı: Kahvaltıda; Sucuklu yumurta, bal, reçel, nutella, şekerli çay, domates, salatalık vs. Öğle yemeğinde; Pizza, hamburger, dürüm veya yağlı iskender (o an en hızlı sipariş verebileceğim ne varsa) ve akşam yemeğinde; Lahmacun, pide gibi yağlı hamur yiyecekler. Tabii bunlarla da bitmiyordu, gece yatmadan önce dürüm veya tost yiyordum istisnasız.

Demem o ki, Pierre Dukan’ın bana istediğin zaman, istediğin kadar izinli gıdalardan tüketebilirsin demesi son derece cazipti. Dukan’ın karşılığında istediği tek şey “izinli gıdalar dışında” bir şey yemememiz ve kaçamak yapmamamızdı. Bunlar tabii ki işin ilk anda cazip gelen noktaları, bir de teknik noktaları var.

Mesela Dukan Diyeti’nden önce Atkins, Karatay gibi birçok diyeti inceledim. Özellikle aralarında ne farklar var, dukan’ı dukan yapan nedir diye günlerce araştırdım.

Dukan ile Atkins arasındaki farklar şunlar:

Dukan’da: yiyeceklerden aldığımız yağların dışında, yağ kullanımına neredeyse hiç izin yok. Ve yüksek protein tüketimi var. Atkins’te hem yağ kullanımı hem de yüksek protein tüketimi var. Atkins’te porsiyonlarda sınırlama var, dukan’da bu yok. Dukan, doğal gıdaların alınmasını öneriyor, hatta diyet buna dayanıyor. Atkins’te böyle bir durum yok. Atkins’te sürekli karbonhidrat hesabı yapmanız, şunu şu kadar mı yedim, kaç kalori aldım diye oturup düşünmeniz gerekiyor. Dukan, yulaf kepeği dışında ilk günden itibaren karbonhidratı yasaklıyor. İzinli 100 yiyecek içerisinden istediğimizi tüketebiliyoruz. Diyete daha sonra karbonhidratlar ilave ediliyor ama onların da hepsi değil. Protein bazlı diyetlerde kalp riski oluşabileceği söyleniyor, şimdi oluşmaz dersem doğru olmaz (tıbbi bilgim yok çünkü). Ancak, dukan yağ tüketimine izin vermediği için bu riskin bir nevi önüne geçiyor, kendisi de kitapta bu konuyu açıklamış. Atkins’te böyle bir durum yok, adam en yağlı eti bile yemenize izin veriyor.

Karatay diyetini de okuduğumda hiç mantıklı bulmadım. karatay diyeti, dukan diyeti gibi uzun vadeli bir diyet değil. Dukan’a diyet demek de aslında çok doğru değil, çünkü bir beslenme, bir yaşam tarzı haline gelmiş. Ne atkins ne de karatay diyetleri Pierre Dukan’ın üzerinde durduğu “sıvı alımı” konusunda durmuyor.

Dukan diyeti, bu diyetler içerisinde aç değilken bile fazla yemeyi öneren tek diyettir. Çünkü diyeti yapan kişinin, açlık hissetiğinde kaçamak yapacağını gözlemlemiş ve bunun önüne geçmek için de sınırsız yemek yeme seçeneğini, diyete eklemiş.

Dukan diyeti’nde atak evresi diğer diyetlerde olmayan bir evre. Bu evre vücudunuzu şaşırtmak, daha önce yaptığınız rejimlerin kalıntılarını gidermek ve hızlı kilo verdirerek moralinizi en üst seviyeye taşımak için tasarlanmış.

Sonuç olarak, kitabı okuduğumda ve diğer diyetleri kıyasladığımda gördüm ki, dukan diyeti onlardan çok daha mantıklı ve sağlıklı görünüyor. Tabii ki bunları ben kişisel tercihlerim doğrultusunda söylüyorum. Kesinlikle şu diyeti yapmalısınız demiyorum.