Bilindiği üzere, renklerin insan psikolojisi ve yaşam enerjisi üzerinde güçlü bir etkisi var.

Kıyafetlerimizden tutun da, kullandığımız eşyalarda, evimizin dekorasyonunda kullandığımız renkler ruh halimizle ilgili ipuçları veriyor. Birçoğumuz bunun farkında bile degiliz.

Kadınların evdeyken en çok vakit geçirdikleri yerlerden biri de mutfaktır. Peki mutfak dekorasyonu için hangi renkler kullanmalıyız? Gelin bu sorunun cevabını birlikte inceleyelim.

  •  Eğer mutfağınızda canlılık ve enerji istiyorsanız KIRMIZI renk kullanmalısınız. Kırmızı, mutfak ve yemek odaları için ideal bir renktir. Çünkü sıcaktır, canlıdır, hayat verir.
  • TURUNCU da kırmızı gibi sıcak ve canlılık veren bir renktir, dolayısı ile mutfak dekorasyonu için ideal.
  • Mutfakta neşeli, uyumlu, mutlu olmak istiyorsanız SARI renk kullanabilirsiniz. Ayrıca bu rengin ilham verici, zihin açıcı bir özelliği de vardır.
  • Birçoğumuzun bilmediği bir şey daha vardır ve o da şudur ki; PEMBE rengin ağrıları azaltıcı özelliği vardır. Özellikle çalışan hanımlar, işten eve gelip mutfakta yemek yapmaya başlıyorlarsa, yorgunluktan dolayı vücut ağrıları varsa; bu rengi tercih edebilirler.
  • Peki ya sakinlik, huzur, saflık, doğallık? Eğer mutfağınızda bunları istiyorsanız renk seçiminiz BEYAZ olmalı. Mutfak için uygun renklerle (özellikle kırmızı, turuncu, sarı gibi sıcak renkler) ile muhteşem bir şekilde kombinlenebilir.

Kısacası; Doğru renkler, mutfakta daha iyi işler çıkarmanızı sağlar. Mutfak için doğru renkleri birlikte inceledik. Bu renkler ile tasarlanmış bir mutfakta daha mutlu olabilirsiniz. :)

sik-renkli-mutfak-modelleri-600x400