Midemizde oluşan gaz yüzünden birçoğumuz şiddetli ağrılara maruz kalabiliyoruz. Peki mide gazı nedir? Bu gaz nedeniyle oluşan sancıdan nasıl kurtulabiliriz? Mide gazının nedenleri nelerdir?  İşte bu soruların cevapları.

 

  • Mide gazı nedir?

Üst sindirim sisteminde bulunan bir kanalın oniki parmak bağırsağına kadar olan kısmında meydana gelen gazdır. Gaz normal miktarda iken insana rahatsızlık vermez, eğer gaz, belli bir hacimin üstüne çıkmışsa rahatsızlık verir ve sancı yapar.

 

  • Belirtileri nelerdir?

-Yemeklerden sonra meydana gelen şişkinlik.

-Bulantı hissi.

-Çabuk doyma hissi.

-Hareket sırasında ağızdan gaz çıkarma.

-Midenin orta ya da yan kısımlarında gerginlik hissi.

 

  • Mide gazından nasıl kurtulabiliriz?

-İlk olarak mide gazının sebebini tespit etmek gerekir. Yemek yerken hava yutulması, çok hızlı yemek yenilmesi, mideye dokunacak gıdalar alınıp alınmadığı, beslenme düzeni gibi  durumlara dikkat edilmesi gerekir.

-Gastrit, Ülser gibi mide rahatsızlıklarında kullanılan ilaçlar gaz çıkarmayı kolaylaşıran ilaçlardır. Karbonat, soda gibi yiyecek, içecekler de gazın dışarı tahliyesini kolaylaştıracak gıdalardır.

 

  • Mide gazı için ilaç almak doğru olur mu?

Eğer çok dayanılmayacak bir ağrı varsa, doktora başvurulup, gazın nedeni tespit edildikten sonra  ilaç alınabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken durum, gazın sebebini iyi tespit edip, ilacı doğru zamanlamayla, doktor kontrolünde almaktır.

 

  • Yemeklerin az gaz yapması için hangi yöntemle pişirmeliyiz?

-Haşlayarak.

-Kısık ateşte, yavaş yavaş pişirilerek.

-Çok fazla baharat ve ekşi sos kullanılmadan.

-Az yağ kullanılarak pişirilmelidir.