Dukan diyetini uygularken, farklı tatlar ve farklı mutfaklara açık olmakta yarar var. Özellikle protein+sebze günündeyseniz bu konuda çok daha değişik çeşitler üretebilirsiniz.

Meksika mutfağına ait olan, marul yatağında taco bu tatlardan birisi. Yapımı çok kolay, lezzetli, bol acılı ve doyurucu. Fotoğraflarda üzerindeki süslemeleri almadığım için çok kalabalık görülüyor. Marulun sert kısmını ve yapraklarının yumuşak kısımlarını kullandım. Sert kısmına hazırladığım iç malzemeyi ilave ederek yedim. (Çiğ köfte yer gibi) Diğer yumuşak bölümlerini de salata gibi tükettim.

Kullandığım Malzemeler


150-200 gram yağsız kıyma
5-6 yaprak marul (tercihen iceberg)
Acı baharatlar
Çok az tuz
2 adet domates
1 adet havuç
1 adet acı yeşil biber

Tarifi

Öncelikle yeşil biberi ve iki domatesi iyice yıkadıktan sonra küçük küçük doğrayın. Daha sonra bir tavaya kıymayı kısık ateşte pişirmeye başlayın. Hafif pişmeye başladığında içerisine, karabiber, pul biber, toz acı biber, kısaca elinizde acı olarak kullanabileceğiniz ne kadar baharat varsa çok abartmadan ekleyin.

Baharatları ekledikten sonra kıymayı kavurmaya başlayın, tavanın kapağını kapatın ve biraz kendi suyunda pişmesini bekleyin. Bu arada 1 tane havucu dilimleyin ve bir cezvenin içerisinde kaynatın. Bu havuçlar hem süs olacak, hem de yanında yiyeceksiniz. Kıyma suyunu çektikten sonra, içerisine doğradığınız biberi ve domatesleri ekleyin. Bir miktar da su koyun ve biraz karıştırdıktan sonra tekrar kapağını kapatın. Kıymanın suyu kırmızı, koyu bir renk alacak baharatlar nedeniyle. 5-10 dakika daha pişirdikten sonra tavanın altını kapatın.

Bir servis tabağına, marulların sert kısımlarını dizin. Yanlarına marulların yumuşak kısımlarını doğrayın ve onları da ilave edin. Havuçlar kaynadıktan sonra salata olarak yiyeceğiniz marulların üzerine dizin. Son olarak pişen etli malzemeyi kaşık yardımıyla sert marul göbeklerinin üzerine dökün. En üstüne şerit şekilde havuç keserek süsleme de yapabilirsiniz. Malzemeyi döktüğünüz marulları, malzeme içerisinden dökülmeyecek şekilde tutun ve yiyin. Hepsi bu kadar, afiyet olsun :)

taco3

taco-2