Dukan Diyeti’nde tavuk en çok tüketilen proteinlerin başında geliyor. Kolay ulaşılabilmesi ve çeşit çeşit tarifler yapılabilmesi nedeniyle ben de tercih ediyorum.


Kabaklı Tavuk Baget, sebzelerini çıkartırsanız atak evresinde, bezelyeli garnitürünü çıkartırsanız da seyir evresinde de uygundur. Bu şekilde yaparsanız dukan diyeti güçlendirme evresinde tüketebilirsiniz.

Malzemeler

4 adet tavuk baget
10-12 adet kültür mantarı
1 adet yeşil biber
Az miktar bezelye, havuç, patates (garnitür)
2 tatlı kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı soya sosu
1 adet kabak
Baharatlar

Tarifi

Öncelikle tavuk bagetlerini güzelce yıkayalım. Ardından bir teflon tencereye tavukları ilave edelim ve kapağını da kapatarak kendi buharında pişmeye bırakalım. Farklı küçük bir tencerede kabakları 4’e bölün ve haşlamaya başlayın.

Bir başka teflon tavada biberleri 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile birlikte soteleyelim. Ardından mantarları ilave edelim ve biraz sulanması için kapağını kapatalım.

Mantarlar sotelendikten sonra garnitürü de ilave edip, birkaç dakika daha karıştırdıktan sonra tavanın altını kapatın. Tavuklar kendi buharında biraz piştikten sonra içerisine 1 tatlı kaşığı zeytinyağını ve soya sosunu ilave ederek iyice pişirin ve servis edin. Tavukları derileriyle pişirebilirsiniz ama tüketirken derisini alın.

Afiyet olsun.