Dukan diyeti’nin ilk iki evresini başarılı bir şekilde geçmiş ve artık 3. evreye yani güçlendirme evresine gelmiş bulunuyorsunuz. Seyir evresi ile ideal kilomuza ulaştıktan sonra güçlendirme evresini mutlaka yapmanız gerekiyor. Birçok kişiden çeşitli yorumlar alıyorum. Kilolarımdan kurtuldum, diyeti bıraktım ve birkaç kiloyu geri aldım şeklinde. Güçlendirme evresi tamamlanmadığı zaman bu tip durumlar ile karşı karşıya gelebilirsiniz.


Güçlendirme evresi kaç gün yapılır?

Bu evreyi ne kadar süre ile yapacağınızı, seyir evrenizin sonucu belirliyor. Diyelim ki şimdiye kadar toplam seyir evresi ile birlikte 15 kg. verdiniz. Verdiğiniz her kilo için 10 gün güçlendirme evresi yapmanız lazım. Yani 15kgx10 gün = 150 gün. Bu sayı gözünüzü korkutmasın, çünkü siz atak ve seyir evresi gibi zorlu evrelerden geçerek işin büyük bir kısmını tamamladınız.

Güçlendirme evresi, koruma evresine geçiş için belirttiğim gibi gerçekten de çok önemli bir evre. Bu evre iki yarıdan oluşuyor. Yukarıdaki örnekten gidecek olursak, 150 gün güçlendirme yapmanız gerekiyorsa ilk yarısı 75, ikinci yarısı 75 günden oluşmalıdır. Tolerated Food yani Sınırlı İzinli gıdalardan bu evrede 3 adet seçme izniniz var.

SINIRLI İZİNLİ GIDALAR HANGİLERİDİR, TIKLAYINIZ

Haftada 1 gün saf protein günü

Her hafta perşembe günleri, o günü saf protein günü olarak geçirmeniz gerekiyor. Tıpkı atak evresindeki gibi o gün sadece saf protein ile besleniyoruz.

Bunların yanı sıra seyir evresinde tükettiğimiz tüm sebzeler, atak evresindeki tüm gıdalar bu evrede de izinlidir.

Güçlendirmenin ilk yarısında günde 1 porsiyon, ikinci yarısında ise 2 porsiyon meyve tüketme izniniz bulunuyor. Ancak bu meyveler arasında muz, üzüm, kiraz ve incir yer almıyor.

Günde 2 dilim tam buğday ekmeği yemeniz gerekiyor. Beyaz un ile yapılmış olmamalı ve her dilim boyutu yaklaşık 35 gram kadar olmalıdır. Ekmek tüketmek istemiyorsanız, 220 gram pişmiş nişastalı gıda da tüketebilirsiniz. Yine arzu ederseniz tam buğday ununu kullanarak yağsız hamur işi de yapıp tüketebilirsiniz.

40 gram yağlı olmayan sert peynir

Dilediğiniz sert peyniri, çok yağlı olmamak şartıyla 40 gr kadar tüketme izniniz var.

Nişastalı Gıda

Yukarıda da belirttiğim gibi 220 gram kadar pişmiş nişastalı gıdalar tüketebilirsiniz. Esmer ya da tam tahıllı olması şart koşuluyor. Nişastalı gıdalar güçlendirmenin ilk yarısında 1 porsiyon, ikinci yarısında ise 2 porsiyon olarak tüketiliyor.
2.5 çorba kaşığı yulaf kepeği
Ödül Öğünü

Güçlendirmenin ilk yarısında haftada 1, ikinci yarısında haftada 2 defa ödül öğünü yapabilirsiniz. Belirleyeceğiniz bir öğünü başlangıç, ana yemek, tatlı ve içecek ile birleştirip o gün kendinize ödül verebilirsiniz.

İlk ve ikinci yarı için örnek liste

(Büyük hali için, resmin üzerine tıklayın)

Kaynak: Dukan Diyeti kitabı.