Karadeniz bölgesine özgü, otantik ve lezzetli bir tarif. Ben de çok severek tüketirim. Seyir evresi protein+sebze günlerinde, aşağıdaki ipuçlarına uyarak az miktarda tüketebilirsiniz.

Malzemeler

  • 2 adet orta boy kuru soğan
  • 1.5 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • Fasulye turşusu (kavurmalık)

Tarifi

Bu tarifi uygulamadan önce, kullanacağınız fasulye turşularını 2-3 saat kadar suda bekletin. Öncelikle soğanları ince ince yemeklik doğrayın. Daha sonra tavaya zeytinyağını ilave edin ve soğanları ekleyin. Soğanlar pembeleşene kadar kavurun.

Ardından suda beklettiğiniz fasulyeleri süzün ve iki üç parça olacak şekilde doğrayın. Doğradınız fasulyeleri de soğanla birlikte bir miktar kavurun. Yarım çay bardağı olacak kadar kaynar suyu ilave edin, suyunu çektiği zaman servise hazır. Soğuk ya da sıcak olarak servis edebilirsiniz.

Bu tarifi dilerseniz salça ekleyerek de yapabilirsiniz ama Karadeniz bölgesinde pek uygulanan bir yöntem değil. Bazı tarifleri esas almak gerekiyor.

Afiyet olsun.

Not:
Fasulyeleri suda bekleterek tuzunu çıkartmanız gerekmektedir
Atak evresinde sadece kornişon turşusuna izin vardır. Seyirde sebze + protein günlerinde bu turşunun tüketilmesinde çok büyük bir sorun görmüyorum, az miktarda ve tuzunu çektirdikten sonra, kilo verme hızınızda bir sorun yoksa tüketebilirsiniz. Eğer içinizin rahat etmesini istiyorsanız, güçlendirmede tüketebilirsiniz.