Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, fast food tarzı yiyecekler her biri bizim kilo almamızda etkili bir faktör. Kilo vermekle bu kadar uğraşırken, kendimizi nasıl zor bir duruma soktuğumuzun farkına varmışken neden çocuklarımızın da bizim yolumuzdan izlemesine izin veriyoruz? Neden onları sağlıksız yiyeceklere, içeceklere karşı uyarmıyoruz? Elbette sözüm herkese değil, çok sağlıklı şekilde çocuklarını besleyen aileler de var ancak “çocuğun canı çekiyor”, “çok istiyor, almazsak ağlıyor” bahanelerine sığınıp çocuklarına en büyük kötülüğü yapan aileler bu yazıyı dikkatli bir şekilde okusunlar…

Öncelikle fast food tarzı beslenme şekillerinde en çok görünen problemlerin başında; kemik erimesi, obezite, şeker hastalığı ön sıralarda yer alıyor. Sağlık bakanlığı tarafından da çocuk sağlığını olumsuz yönde etkilediği belirtilen Fast Food yiyeceklerden bir şekilde çocuklarınızı uzat tutmalısınız. Bunun için alternatif yollar çıkartabilirsiniz. Mesela bir hazır bir hamburger alıp çocuğunuza onu yedirmektense, evinizde sağlıklı ve iyi şartlarda ekmeğini, köftesini, iç malzemesini hazırlayarak çocuğunuzun bu isteğini karşılayabilirsiniz.

Kalp rahatsızlıklarından tutun da hipertansiyon dahil birçok hastalığa yol açan bu tip beslenmelerden çocuklarınızı kesinlikle uzak tutmalısınız. Eğlenceli sunumlara sahip yemeklerle, kızartmalar yerine fırın ya da haşlamaları tercih ederek, Fast Food’u “ödül” olarak göstermeyerek, abur cubura karşı önlemler alarak çocuğunuzun sağlıklı bir geleceğe sahip olmasında etkili rol üstlenebilirsiniz. Hiçbir maddi miras, çocuğunuza sağlıklı bir beslenme hayatı sunmanızdan daha değerli değildir. Bu konuda disiplini elden bırakmadan, çocuğunuza alternatifler ve sağlıklı ödüller sunarak fast food’tan uzak tutmayı ihmal etmeyin.