Diğer yazımızda Elma Sirkesinin faydalarını sizinle paylaşmıştık.

Bu faydalardan yararlanabilmeniz için şimdi de Elma Sirkesinin kullanım koşulları ve nerelerde kullanılacağı konusunda sizleri bilgilendireceğiz.

  • Zayıflamak İçin:

– Sabahları aç karnına 1 bardak suya 2 tatlı kaşığı ve çok az bal ekleyerek bu karışımı içebilirsiniz. Gün içinde 3 defa, mümkünse her öğünden önce bu karışımı içmek, zayıflamaya yardımcı etkili bir yöntem olacaktır. Elma sirkesinin hammadesi Elma olduğu için vücuttaki bakterilerden kurtulmanıza, metabolizmanızın hızlanmasına ve sindirim sisteminizin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve bu da zayıflarken size yardım eder.

SAĞLIK VE KİŞİSEL BAKIM:

  • Saçlardaki kepekten kurtulmak için:

Saçlarınızı yıkadıktan sonra, banyodan çıkmadan önceki en son saç durulama suyunuza elma sirkesini göz kararı biraz ekleyin. Düzenli kullandığınızda saçlarınızın kepekten arındığını ve daha da parlak bir hâl aldığını göreceksiniz.

  • Cilt lekelerini yok etmek için:

1/4 suya, 3 çorba kaşığı Elma Sirkesi ekleyip,; kısık ateşte kaynayana dek karıştırın. Karışım kaynayınca yüzünüze bir tülbent geçirip karışımın üzerine doğru yüzünüzü tutun. Amaç burada karışımın buharından faydalanmak. Karışım biraz soğuyunca da bir havluyu karışıma batırıp yüzünüzü o havlu ile silin. Eğer bunu düzenli uygularsanız (haftada 2 kez) cilt lekelerinizin yok olduğunu göreceksiniz.

  • Ciltteki aknelerden kurtulmak için:

Alışveriş merkezlerinde ya da aktarlarda bulabileceğiniz, su ile seyreltilmiş Elma Sirkesi ile yüzünüzü yıkayın ve sonra normal su ile durulayın. Düzenli uyguladığınızda cildinizde aknelere neden olan mikropların öldüğünü hissedeceksiniz.

  • Varisli Damarlar için:

Yumuşak bir havluyu elma sirkesine batırıp sıkın ve havluyu varisli bacak bölgenize sarın. 30 dakika bekleyin ve bu süreçte ayaklarınızı yukarı doğru kaldırarak dinlendirin. Eğer bu işlemi günde 2 kez (sabah-akşam) olmak üzere tekrarlarsanız; varisli bölgelerinizde gerçekleşecek iyi gelişmeleri gözleyebilirsiniz.

  • Boğaz Enfeksiyonları – Öksürük – Grip için:

İlk maddede anlattığımız Elma Sirkesi ve Bal kokteylini içerek boğaz yolu enfeksiyonlarınızdan kurtulabilirsiniz. İçtiğiniz kekik çayına birkaç damla Elma sirkesi ilave ederseniz bu da boğazınızın yumuşamasını sağlayacaktır.

ELMA SİRKESİ TÜKETİMİNDE DOZ ve KULLANIM ŞEKLİ:

Elma Sirkesinin bilimsel verilerle açıklanmış belirli bir kullanım dozu mevcut olmadığından bu doz kişilere göre farklılık gösterir. İster günde birkaç çay kaşığı, ister bir çay bardağı, isterseniz de meyve sularına, normal suya ya da maden suyuna karıştırarak tüketebilirsiniz.