Dukan Diyeti’nde yemekleri hangi yöntemleri kullanarak pişirebiliriz?

Yumurtalar

Protein konusunda elimizin altında en pratik yiyeceklerden birisi yumurtadır. Yumurtaları farklı şekillerde pişirerek yumurta tüketiminden sıkılmamış olursunuz.


Haşlama

Rafadan ya da kayısı kıvamlarında pişirebilirsiniz. Damak zevkinize uygun baharatlarla tatlandırabilir ve o şekilde tüketebilirsiniz.

Omlet

Benim en çok tükettiğim çeşitlerinden birisidir. İçerisine sebze+protein gününüzde sebze ekleyebilirsiniz. Mantarlı, domatesli, lor peynirli yapabilirsiniz. Yulaf kepeği de karıştırarak yapabilmeniz mümkün. Omletinizi tavada ya da tost makinesinde yapabilirsiniz.

Tost makinesinde omlet tarifi

Çılbır

Küçük bir tencerede su kaynattıktan sonra, kaynamış suya kırın ve yumurta piştikten sonra süzgeç yardımıyla tencereden alın.

Ayrıca yumurtayı güveç ile birlikte fırınlayabilir, sahanda tüketebilir, menemen gibi çeşitlendirerek de yiyebilirsiniz.

Et ve et yemekleri

Et yemekleri konusunda çok geniş seçeneklerimiz var. Kıyma haline getirip yağsız tavada köfte yapabilirsiniz. Kuşbaşı şeklinde tüketebilirsiniz. Yine kıyma olarak kavurup tüketebilirsiniz. Soteleyebilirsiniz.

Etlerinizi tavada, düdüklüde, ızgarada & fırında pişirebilirsiniz. Haşlama olarak tüketmeniz yağsız olarak pişireceğiniz için hem de suyunu kullanabileceğiniz için gerçekten iyi bir yöntemdir.

Fırına süreceğiniz yiyecekleri yağlı kağıt serili fırın tepsilerinde, borcamlarında ya da pişirme poşetlerinde sürerseniz çok daha pratik olacaktır.

Günlük 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı kullanma hakkınız var. Bu yağı isterseniz yemekleri pişirirken, isterseniz de salatalarda vs. kullanabilirsiniz.

Genelde tavada ya da tencerede bir şey pişireceğiniz zaman, birkaç damla zeytinyağı damlatmanız söylenir. Bu yöntem de çok pratik bir yöntemdir. Gereksiz yağ kullanımının önüne geçer. İhtiyacınız kadar kullanırsınız ve diyetinizde fazla yağ almamış olursunuz. Pişirirken birkaç damla yağı damlattıktan sonra kağıt havlu ile yağı tavaya/tencereye yedirin ve o şekilde yemeğinizi pişirin.