Dukan Diyeti kanser mi yapıyor? Bu diyeti yaparsak grip mi oluruz? Sağlığımız tehlikede mi vs gibi birçok soru geliyor. Bu sorulara tek tek yanıt vermeye çalışıyorum ancak yanıt veremediğim noktada bu yazıyı hazırlamak istedim. Yazı çok uzun olduğu için 3 bölümde yayınlıyorum.


Öncelikle gelin biraz konuşalım sizlerle. 1 yıldan daha uzun bir süredir sizlere dukanamca ismiyle ve sitesiyle yazılar yazıyorum. Bu diyet ile ilgilenmem ise neredeyse 3 yılı buluyor. 3 yıldan uzun bir süredir yerli, yabancı binlerce yazı okudum. On binlerce insan ile iletişime geçtim. Dukan koçları, diyeti yapan kişiler, sağlık çalışanları, doktorlar… Şeklinde bu liste uzayıp gidiyor.

Vakti zamanında neden bu diyeti seçtiğimi buradaki yazıda belirtmiştim. O zaman da belirttiğim gibi araştırmadığım diyet, denemediğim program kalmamıştı. Tekrar onları bu yazıda belirtmeme gerek yok, oradan okuyabilirsiniz.

Dukan Diyeti’ne karar verdiğimde birçok doktorla da görüştüm. “Diyetisyen” kimliği taşıyan insanlarla da. İnternette, sosyal paylaşım sitelerinde “Dukan Diyeti Zararlıdır”, kanser yapar, şöyle yapar böyle yapar şeklinde yazıları mutlaka okumuşsunuzdur. Peki bu yazıların altında kimlerin imzasını görüyorsunuz? “Uzman diyetisyen falanca, beslenme uzmanı filanca.”

Dukan Diyeti’nin tarihi 40 yıla yaklaşıyor, dile kolay 40 koca sene. Bu süre içerisinde belki onlarca defa güncellemeye maruz kaldı, değiştirildi. Kişiler kendilerine göre yorumladı. Bu yorumlamalar nedeniyle doğru ve yanlış bir takım noktalar su yüzüne çıktı. Nasıl mı? Benim en çok karşılaştığım durumu size anlatarak konuyu izah edeyim. Diyelim ki dukan diyeti testi yaptınız ve atak evresi süreniz 3 gün çıktı. 3 gün atak evresi uyguladınız, vücudunuzdaki ödemler atıldı. Tartıda da -2 kg olarak görüldü. Bunu gören kişi otomatik olarak atak evresine sarılıyor. 3 gün mü çıktı, ben bunu 30 gün olarak yapayım diyor. 30 gün boyunca saf protein tüketmenin mutlaka zararı olacaktır. Bunun hiçbir şekilde doğru bir yönü yok, böyle bir uygulama zaten yok. Diyeti yanlış uygulayıp, sağlığını tehlikeye atan kişiler maalesef diyetisyenlerden sonra diyeti karalamaya çalışan 2. gruptur.

Yazının 2. Bölümünü Okumak İçin Buraya Tıklayın