İşi özetleyecek olursak, Dukan Diyeti saf protein temelli bir diyet. Normalde 1-3 gün atak evresi öneriyor. Boy, kilo ve diğer özel bilgilerinize göre bu süre değişebiliyor. Vermeniz gereken kilo miktarı 20 ve üzerinde ise 10 gün yapmanız gerekiyor. En fazla 10 gün boyunca saf protein + yulaf kepeği ve azar miktarlarda ot (maydanoz, dereotu vs) tüketiliyor.

Dukan Diyeti kanser yapıyor mu? Grip yapıyor mu? En çok sorulan soru bu ve bu artık bize çok komik geliyor.


Bu soruyu soran kişiler ya cep telefonundan, tabletlerinden ya da bilgisayarlarından yazıyor. Bunu yaparken bazen televizyon karşısında oluyorlar, ya mikrodalga fırınlarında yemek pişiriyorlar ya da müzik çalarlarından müzik dinliyorlar. Mutfakta hormonlu domateslerini, çileklerini, karpuzlarını yerken; dukan diyeti’ni kötüleyen diyetisyenlerin yazılarını okuyorlar. Sonra da bu diyeti gelip kanser oluyorsunuz diye kötülüyorlar :)

Teknolojinin bu kadar hayatımızın içine girdiği, fastfood çılgınlığının hat safhada olduğu bir dünyada gelip bu diyet yüzünden kanser olunduğunu söylemek çok komik değil mi?

Dünyanın en ünlü doktorlarından birisi olan Dr. Mehmet Öz’ü tanımayan yoktur sanırım. Beslenme tavsiyeleri, spor hareketleri, detoks programları ile ilgili bilgiler verir. Amerika’da kendi adında bir televizyon programı yapar. En dikkatli beslenen ve yaşayan insanlarından birisidir muhtemelen. O bile kanser olduysa, bunu diyete bağdaştırmak mantıksızlıktır.

Bu ve benzer sorulara maruz kalıyorsanız, insanlar sizi bu diyete karşı ellerinde somut bir kanıt olmadan soğutmaya çalışıyorsa onlara bu 3 yazıyı okutun ve gülüp geçin.

Son olarak işini hakkıyla yapan, rant uğruna sağa sola saldırmayan, maddiyatı sağlık konusunun önüne koymayan emekçi diyetisyen ve çalışanları bu yazıların dışında tuttuğumuzu belirtmek isterim.