Peki neden diyetisyenler bu diyeti karalıyor?

Mesela bir vakıf üniversitesinde beslenme ve diyetetik bölümünde okuyan birisini düşünün. 5 yıl bu programda okuyor, ortalama olarak okula 150.000 TL kadar bir ücret ödüyor. Daha sonra mezun oluyor, özel bir muayene / klinik açıyor. Bugün iyi bir ofisin kirası ortalama 800-1000 tl gibi bir rakama denk geliyor. Daha sonra ekipman satın alması, personel bulundurması, elektrik, internet, su vs gibi faturaları da buna eklenince aylık maliyeti 2-3 bin lirayı aşıyor.


Siz büyük umutlarla bir diyetisyenin yolunu tutuyorsunuz. Bazıları kan tahlili istiyor, bazıları ona bile gerek duymuyor. Ayakkabınızı ve çoraplarınızı çıkarttıktan sonra yağ/kas vücut kütlenizi ölçen bir tartıya çıkıyorsunuz. Tartı size sonuçlarınızın yazılı olduğu bir kağıdı çıkartıyor. Sonra kağıdı alan diyetisyen masasına geçiyor ve sizi de sandalyeye oturtuyor. Eline bir kağıt kalem alıyor ve başlıyor pişkin pişkin konuşmaya.

“Şöyle yapmamışsın”, “seni şu şekilde besleyeceğiz”, “böyle zayıflatacağız”, “ama uzun bir süre olacak”, “haftada 2 defa seans yapacağız”, “spor da yapacaksın tabi”, “ödül yemeklerin de olacak”, “protein bu işin anahtarı”, “her şeyden ama azar azar tüketeceksin”, “sen bunu bir hafta yap, sonra görüşelim”.

Size verilen listeleri inceliyorsunuz, daha sonra o da ne? Dukan Diyeti’nde uygulanan seyir evresi listeleri ile neredeyse aynı. Peki ne fark var? Ödül yemekleri, meyveler, kuru yemişler…

Neler aynı? Sınırsız proteinler, yulaf kepeği, light içecekler… Gibi bu liste uzayıp gidiyor.

Aranızda mutlaka diyetisyene giden vardır, lütfen size verilen programların birer fotoğrafını çekip gönderin facebook sayfamızdan. Ne farkı var gelin görelim.

Listenizi elinize alıyorsunuz, o kapıdan sanki 5 kg vermiş gibi bir mutlulukla çıkıyorsunuz. Ancak kapıdan çıkarken 5 kg değil, belki çocuğunuzun geleceğinden, belki evinizden, belki özel hayatınızdan fedakarlıkta bulunuyorsunuz. Meyhanelerde gelen hesaplar gibi bir hesap çıkartılıyor size. 150-300 Tl gibi rakamlarda seans başına ücret ödüyorsunuz. Haftada 2 defa geldiğinizi düşünün. 150 Tl seans ücreti ödeyin. Haftada 300, ayda 1200 Tl’ye denk geliyor. Ondan sonra gelip Dukan Diyeti pahalı diye burada bize kızıyorsunuz :) Diyetisyenin yazdığı listedeki yiyecekleri de ekleyin seans ücretlerine, aylık 2000 Tl gibi bir gideriniz oluşuyor otomatik olarak.

Dukan Diyeti yaparken ihtiyacınız olan tek şey kitap. 20 tl gibi bir ücretle kitabı alıyorsunuz, market alışverişi yapıyorsunuz. Diyetisyenlere ödenilen rakamlarla, bu diyete harcanılan rakamları kıyaslarsanız aralarında uçurum olduğunu görebilirsiniz. Diyetisyenler bu nedenle diyeti karalamakta. Sizleri potansiyel birer müşteri olarak gördükleri için, dukan diyeti yapanların bu kişilerin gerçek yüzlerini gördükleri için bu diyet konusunda sizleri korkutuyorlar.

Dukan Diyeti kanser yapıyor mu? 3. yazıyı okumak için buraya tıklayın

Dukan Diyeti zararlı mı? İlk yazıyı okumak için buraya tıklayın