Toplumda sigara içmenin zayıflattığına yönelik çok yanlış ve saçma bir kanı mevcut. Bu nedenle sigara kullanan kişiler, diyet yaparken sigarayı bırakmaya çekiniyorlar. Üstelik sigara içenlerin, sigara içme nedenleri de bir o kadar komik. Stresli hayat, bağımlılık gibi bahanelere sığınmak çok sık karşılaşılan sözler. Peki stresli bir hayata sahip olan, sigara içmeyen bireyler nasıl stres atıyor?

Gelelim sigara ve dukan diyeti ilişkisine. Dr. Pierre Dukan:”Bir süre sigarayı bırakıp kilo alanlar, yeniden başladıklarında yeniden zayıflayacaklarını düşünürler ama yanılırlar” diyor. Ve ekliyor:”Hem kilo veremezler hem de sigaranın tüm zararlarından da etkilenmiş olurlar.”


Normal kilodaki sigara tiryakisinin kilo almasının önlenmesi

“Dr. Dukan bu konuda şöyle söylüyor:”Normal kiloda olan, genetik nedenlerle kilo almaya eğilimli olmayan ve hayatında hiç rejim yapmamış sıradan bir sigara tiryakisinin kilo almaktan nasıl korunacağını inceleyelim.

Günde on sigaradan az tüketen ya da dumanı içine çekmeyen hafif bir sigara içicisi, protein perşembesi ve yulaf kepeğiyle diyetin dördüncü evresini 6 ay uygulayarak kilo almaktan korunmalıdır. Günde yirmi sigaradan fazla içen ağır bir sigara tiryakisiyse, sigarayı bıraktığı ilk dört ay süresince tam koruma evresini uygulayarak kilo almaya karşı önlemini almalıdır.”

Kilo alma eğilimindeki bir sigara tiryakisinin korunması

“Kilo alımını düzenlemek istediğimiz, ama başka sağlık sorunları (diyabet, yetersiz solunum veya kalp) da olan ciddi bir sigara tiryakisi, bir ay boyunca 1/1 oranında dönüşümlü seyir evresiyle, sonrasında 5 ay güçlendirme evresini son olarak en az altı ay süreyle koruma evresini uygulamalıdır.”

Bir obez için sigara yasağı

“Sigara tiryakisi bir obez içiz obezliğinin şiddetlenmesi riski çok yüksektir. Varolan obezlik, kilo aldırmamasına alıştığımız sigaraya rağmen fazla kiloların üstün gelmesine tanık olduğumuz bir durumdur. Bu durumda sigaranın bırakılması, ağza bir şeyler atma alıştırma gereksinimlerini ikiye katlayacaktır. Oysa ki obez sigarayı bıraktığında iki kat yarar sağlar. Kalp ve damar hastalıkları ile akciğer kanseri riski büyük ölçüde azalır. Bu durumda, çok güçlü bir motivasyona ve psikolojik danışmanlığa gerek duyulacaktır. Böylece, öncelikli vakalarda diyeti en sıkı şekliyle uygulanan durum, 5-7 gün arası saf proteinlerden oluşan atak evresi 1/1 yani 1 gün protein ve 1 gün protein + sebzeler ile seyir evresi verilen kilo başına 10 gün sürecek güçlendirme evresi ile devam edilmeli, kilonun korunmasını sağlamak üzere protein perşembeleri + asansörün kullanılmaması + ömür boyu yulaf kepeği ile tanınan koruma evresi uygulanmalıdır.”

Sigarayı bırakma girişimi sonucundaki kilolar

“Burada kişi çoktan zarar görmüş ve kilo sorunu zamanında önlenememiştir. Sigarayı bırakma hedefine ulaştınız ancak bunu yaparken kilo da aldınız. Ne olursa olsun yine sigara içme arzusunu önlemeniz gerekiyor. Bu durum, tipik bir fazla kilo vakası olarak ele alınmalı ve dukan zayıflama planı olarak tam uygulanmalıdır. 5 günlük atak evresi, ardından 1/1 oranıyla saf protein ve saf protein + sebze yenilen seyir evresi. Bunu verilmiş her kilo için 10 gün hesabıyla uygulanacak güçlendirme evresi izler. Son olarak da, en önemli bölüm olan koruma evresine girilir. Protein perşembeleri, asansör kullanılmaması ve 3 çorba kaşığı yulaf kepeğinden oluşan 3’lü önlem paketi en az 8 ay, ya da çok kilo aldıysanız (15 kilodan fazla) ve günde bir paketten fazla sigara içmeye alışıksanız ömür boyu sürdürülmelidir.”

Özetle, dukan diyeti yaparken sigara kullanmak diyeti olumsuz olarak etkileyecektir. Sadece diyeti de değil doğrudan sağlığınızı kötü yönde etkileyerek, ileride başınıza gelebilecek ağır hastalıklara sebep olabilecektir.

Kaynak: Dukan Diyeti Kitabı – Sayfa 261-262
Yazar: Pierre Dukan