Diğer diyetlerde olduğu gibi Dukan Diyeti’nde de şekere kesinlikle izin yok.

Bunun yerine tatlandırıcı kullanımı Dr. Pierre Dukan tarafından izinli. Ancak tatlandırıcılar ile ilgili kafalarda bir sürü soru işareti var. Kanserden çeşitli hastalıklara kadar bir sürü zararlı etkisi olduğu söyleniyor ve bu da insanları tedirgin ediyor.

Dukan Diyeti kitabında aspartama izin var ancak kitap basımından sonra piyasaya çıkan Sukraloz bazlı Splenda ve bitkisel doğal tatlandırıcı olan Stevia daha çok önerilmekte. Bu dosyaya enerji içeren ve içermeyen tatlandırıcılar diye iki şekilde bakmak gerekiyor.


Enerji içeren tatlandırıcılar

Bitkilerden ayrıştırılıp içerisine kimyasal maddeler ilave edilerek yapılan tatlandırıcılardır ve enerji değerleri vardır. Fazla miktarda tüketilmesi kandaki şeker oranını yükseltir.

  • Sükroz: Bal, mısır şurubu, esmer şeker kullanımında yer alır. Şeker pancarı ve kamışından elde edilir sofra şekeri olarak da bilinir.
  • Fruktoz: Meyvelerde ve balda doğal olarak bulunsa da fazla miktarda tüketildiğinde kandaki yağları yükseltir. İshale neden olabilir.
  • Sorbitol: Sebzelerde ve meyvelerde doğal olarak yer almaktadır. Tatlandırıcılı sakızlarda, jöle ve reçellerde mevcuttur.
  • Mannitol: Şeker ve sakız üretiminde kullanılmaktadır.
  • Xsilitol: Meyve ve sebzelerde yer almaktadır. Sakız ve çikolatalarda kullanılabilir. Günde 90 gramdan fazla alınırsa ishale yol açabilir.
  • Rebiana (Stevia) Stevya yapraklarından elde edilen ve yüksek saflıkta doğal bir tatlandırıcıdır. Kurutulduktan sonra şeker otu yaprakları normal şekerden neredeyse 15 kat daha tatlıdır.

Enerji içermeyen tatlandırıcılar

Genel olarak labratuar ortamlarında üretilir ve neredeyse sıfır ya da sıfıra yakın bir kaloriye sahiptir.

  • Aspartam Protein yapılı bir tatlandırıcıdır. Sakarine göre daha pahalıdır ancak tat olarak daha çok tercih edilir. Isıya dayanıklı değildir ve bu yüzden yapılan tatlılara sonradan ilave edilmesi önerilir. Günlük olarak 40 mg/kg olarak tüketilmesi belirtilmektedir.
  • Sakkarin Piyasadaki ilk tatlandırıcıdır. Ağızda acımsı bir tat bırakır ve yüksek tozda hayvanlarda tümöre yol açtığından insanlarda kullanımı çok kısıtlıdır. Gebelikte kullanımı izinli değildir. Çay şekerine göre 400 kat daha fazla tatlıdır. (sakarin, dulcaryl, tadalin, sussli)
  • Siklamat hayvanlarda tümöre yol açmamasına karşın yüksek dozda mesane tümörüne yol açtığı saptanmış ve çoğu ülke tarafından yasaklanmıştır.

Kaynak: http://www.dukandiyetitariflerim.com/2012/01/tatlandirici-dosyasi.html