Protein bazlı bir diyet olan Dukan Diyeti, Fransız doktor Pierre Dukan tarafından bulunmuştur. Yiyerek kilo verdiren bu diyetin en önemli özelliği, bol su içerek zayıflatmaktır.  Diyetimiz 4 evreden oluşuyor:

  • ATAK evresi,
  • SEYİR evresi,
  • GÜÇLENDİRME evresi,
  • KORUMA evresi.

Evreleri de şu şekilde özetleyebiliriz;

1: ATAK EVRESİ:

Bu evrede sadece protein içeren besinler tüketilir. Yani süt, yumurta, tavuk, balık, et. Buna ek olarak günde 1.5 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketilir. Yulaf kepeğini tüketmek zorunludur. Tüketeceğiniz süt ve süt ürünlerinin yağ oranı %2 ve altındaki ürünler olmalıdır. Bu evrenin ne kadar süreceği de yapacağınız testin sonucuna bağlıdır ve dolayısı ile vermek istediğiniz kilo miktarı ile doğru orantılıdır.  Bu evre vücudunuzdaki ödemlerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Dukan Diyeti testi yapmak için tıklayın

2: SEYİR EVRESİ

Bu evrede Atak evresindeki protein içerikli besinlere sebzeler ekleniyor. Yani hem protein, hem de sebze tüketebiliyorsunuz. Sebzeli et yemekleri yiyebiliyorsunuz. Bunlara ek olarak günlük tüketmeniz gereken yulaf kepeği miktarı 2 yemek kaşığına çıkıyor. Seyir evresi itibariyle diyetimizde 2 tatlı kaşığı zeytinyağı tüketme iznimiz var. Dilerseniz bunu bir gün zeytinyağı yerine 7 adet zeytin ile de değiştirerek tüketebilirsiniz. Bu evre diyetin asıl evresidir, yani  asıl kilo verme bu evrede başlıyor ve ideal kilonuza ulaşana kadar sürüyor. Bu evrede verilecek kilo miktarına göre değişen yöntemler bulunuyor. 1+1, 5+5, 2+0, 2+5 gibi. Bu yöntemleri detaylı olarak incelemek için tıklayın 

3: GÜÇLENDİRME EVRESİ 

Bu evrede her gün hem protein, hem sebze tüketebiliyorsunuz. Üstelik bunlara ek olarak ekmek, peynir ve meyve yeme hakkına da sahip oluyorsunuz. Tabii sınırlı ve belirli porsiyonlarda. Yani eskiden yediğiniz besinleri, yavaş yavaş hayatınıza tekrar alıyorsunuz. Ek olarak yulaf kepeği hakkımız 2.5 yemek kaşığına çıkartılıyor. Ayrıca bu evre, seyir evresinde kilo verip ulaştığınız ideal kilonuzu korumanıza yardımcı oluyor ve sizi son evre olan Koruma  evresine hazırlıyor.

4: KORUMA EVRESİ

Bu evrede istediğimiz besinleri tüketiyorsunuz, yani her şeyden yiyebiliyorsunuz. Ancak verdiğiniz kiloları korumak ve tekrar kilo almamak amacı ile haftada 1 gün Atak Evresi (saf protein günü) yapıyorsunuz. Yani haftada bir gün sadece protein tüketiyorsunuz. Geri kalan 6 günde serbestsiniz, ancak yine dikkatli olmanız ve eski düzeninize tamamen dönmemeniz gerekiyor. (Eğer geçmişte fastfood, hamur işi, kızartma vs çok tüketiyorsanız) Bu evre ömür boyu sürüyor. Yulaf kepeği tüketiminin de 3 yemek kaşığı olduğunu söyleyelim.

İPUCU: Eğer diyetinizi bol su içerek ve spor yaparak desteklerseniz daha hızlı ve kesin sonuç alırsınız. Yanlış beslenme alışkanlıklarınızdan kurtulup iradenize sahip olursanız siz de çok rahat bir şekilde zayıflayabilir ve ulaştığınız ideal kilonuzu ömür boyu koruyabilirsiniz.