Dukan Diyeti, Fransız doktor Pierre Dukan’ın yaklaşık 35 yıllık klinik deneylerine ve binlerce hastasından elde ettiği verilere dayalı, protein bazlı bir diyettir. Dünya genelinde 50 milyondan fazla insanın bu diyeti uyguladığı tahmin ediliyor. Bu sayının sadece 20 milyonu Fransa’dan. 20 milyon Fransız’ı zayıflatan ve tüm zamanların en çok satan 2. kitabını yazan Pierre Dukan, kesinlikle bir sihirbaz değil. Sihirli bir dokunuş ile sizleri zayıflatmayı vaat etmiyor. Dukan diyeti 1 ay sürecek bir diyet değil. Mutlaka uymanız gereken katı ve zor kuralları var.

Dukan diyeti listesi” şeklinde bir arama yaptıktan sonra eğer bu yazıyı okumaya başladıysanız, emin olun çok doğru bir yerdesiniz. “Dukan diyeti listesi” adı altında farklı sitelerde, sosyal medya paylaşım platformlarında paylaşılan bir takım listeler olduğunu gördüm ve bu yazıyı yazma sorumluluğunu hissettim.

Öncelikle şunu çok net bir şekilde belirtebilirim ki, Dukan Diyeti için bir liste yok. Bulmuş olduğunuz listeleri uygulayarak kesinlikle bu diyeti yapamazsanız. Yaptığınız diyet, dukan diyeti değil sadece protein diyeti olur.

Dukan diyeti nasıl uygulanır? Diyete nasıl başlanır?

18 yaş ve altında iseniz, hamile ya da emziriyorsanız; Diyabet, gut, böbrek, kalp, karaciğer, tiroid, tansiyon, kolesterol gibi rahatsızlıklarınız varsa doktorunuza danışmadan diyeti uygulamayın.

İlk olarak dukan diyetini yapabilmek için, dukan diyeti kitabını okumanız gerekiyor. Kitabı okumanız zorunludur.

Kitabın tamamını okuduktan sonra, dukan diyeti testini yaparak; Hangi evreyi kaç gün yapacağınızı belirlemeniz gerekiyor.

Dukan diyeti testi nasıl yapılır? (http://www.dukanamca.com/dukan-diyeti-testi-nasil-yapilir/)

Dukan diyeti testini yapabilmeniz için burada anlattığım yazıyı incelemelisiniz.

Testi yaptıktan ve hangi evreleri kaç gün yapacağınızı öğrendikten sonra, market alışverişi yapmanız lazım. Örnek bir alışveriş listesini daha önce hazırlamıştım. Listeye buradan ulaşabilirsiniz: http://www.dukanamca.com/atak-evresi-alisveris-listesi/

Kitabı okuyup, testi yapıp, alışverişinizi de tamamladıktan sonra; Artık diyete başlayabilirsiniz.

Diyeti uygularken kesinlikle kaçamak yapmamalısınız.

Kitapta çeşitli tarifler yer alıyor ancak bizim damak tadımıza ve mutfağımıza pek uygun tarifler mevcut değil. Bu nedenle, blogdaki tarifleri kullanarak menülerinizi oluşturabilirsiniz.

Atak evresi tarifleri
Seyir evresi tarifleri

Ayrıca uzun zamandır diyet günlüğü tutuyorum, bu diyet günlüklerine de bakarak kendinize benzer programlar çıkartabilirsiniz.

Atak evresi günlüğü
Seyir evresi günlüğü / Saf ProteinProtein + Sebze