Aslında bu sorun sadece Dukan Diyeti’ne özgü bir durum değil. Sanırım dukan diyeti’ni uygulayanların %95’i kabızlık sorunu ile karşı karşıya kalıyordur. Ben de kaldım. Bu nedenle tartıldığınızda kilo almış veya vermemiş gibi görünebilir, moralinizi bozmayın :)

Protein temeline dayanan diyetlerde karşılaşılan bir durum kabızlık durumu. Kitapta da 35 ve 88. sayfalarda bu konulara değinmiş doktor Dukan.
Proteinin, diğer besinlere göre parçalanması ve atılması daha zor. Eğer fazla sıvı tüketmiyorsanız, bu sorunu çok daha hassas bir şekilde geçirebilirsiniz. Proteinler, lif bakımından zengin olmadığından dolayı sebze ve meyveler işin içine girmeden önce diyetin 4. gününden sonra kabızlık sorunu yaşayabilirsiniz.


Peki bunu nasıl çözeceğiz?

Öncelikle sıvı alımını arttırmamız gerekiyor. Seyir evresine geçildiğinde, sebze tüketmeye başladığımız zaman durum kısmen de olsa kontrol altına alınıyor. Ben şuan bu problemi yaşamıyorum ama atak evresinin son günlerinde yaşadım. Ben Dukan’ın önerilerini tam olarak yapmadım. Sadece çok fazla sıvı tükettim ve “Sinameki” çayı içtim. Onun yanında bol bol diğer bitki çaylarından da tükettim.

Dr. Dukan’ın önerileri ise şöyle:

Buğday kepeği alın, bunun bir kaşığını kadarını yulaf kepekli galetaya veya süt ürünlerine karıştırarak tüketin.

Eğer problem çözülmez ise öğünlerden sonra bir çorba kaşığı bitkisel yağ için (veya parafin yağı)

Eğer problem hala çözülmediyse eczacınıza danışarak, erik kurusu veya meyve lifleri içeren doğal ürünler kullanabilirsiniz. Bu da yeterli olmazsa, mutlaka doktorunuza danışın.