fast-food-a-hayir
Bu yazı Dukan Diyeti 133 ve 140. günler için hazırlanmıştır.

Dukan Diyeti’ni uygularken, uymamız gereken ilk ve en önemli kural kaçamak yapmamak. Bu konuda Dr. Pierre Dukan şu sözüyle bizleri uyarıyor:”Dukan Diyeti’nde yapacağınız en ufak kaçamak, bir balona iğne ile dokunmaya benzer.

Yani ne kadar masum görünse de, izinli olmayan yiyecek / içecekleri tükettiğimizde diyetimize ağır bir darbe vurmuş oluyoruz.

20-27 Haziran tarihleri arasında, şehir dışına çıkmam gerektiğinden dolayı 7 gün boyunca dışarıdan yemek yemek zorunda kaldım. Bu süreçte kilo almaktan korkuyordum ancak elimden geldiğince dikkat ettim ve 7 günün sonunda -600 gram vererek geri döndüm.

Gün be gün ne yediğimi anlatmayacağım, sadece dışarıda yemek yemek zorunda kaldığınız takdirde neler yapmanız gerektiğini, neleri yememeniz gerektiğini özetleyeceğim. Özellikle diyeti uygulayan öğrenciler, tatile gidenler veya çalışanlar için iyi bir kaynak olacağını düşünüyorum.

İlk olarak neleri yapmamanız gerektiği ile başlayacağım. Yazının giriş kısmında da bahsettiğim gibi, uymamız gereken ilk ve en önemli kural kaçamak yapmamak. Dışarıdan yemek zorunda kaldım, bu defa istediğim yemeği yiyeyim bir şey olmaz mantığı ile kesinlikle hareket etmememiz gerekiyor.

Yanınızda aileniz, arkadaşlarınız olabilir. Fast food, tatlı veya alkollü içecek tüketimini önerebilir. Özellikle alkol tüketiminin dukan diyeti için zararı çok fazladır. Güçlendirme evresine kadar alkollü içeceklerden kesinlikle uzak durmak zorundasınız. Böyle bir teklif geldiği zaman kesinlikle karşınızdaki kişiye “diyet yaptığınızı söyleyin” Fast food gibi tamamen zararlı yiyeceklerin yanından bile geçmeyin.

Genellikle dukan diyeti uygulayan kişiler yemeklerini kendileri hazırlar. Bu hem tüketeceğimiz yiyeceğin ne olduğunu en iyi şekilde bilmemizi sağlar, hem de acaba bu et yağlı mıydı? gibi bir takım soruların kafamızda oluşmamasını sağlar. Ancak dışarıda yemek zorunda kaldıysanız ve hiç bilmediğiniz bir restauranta gittiyseniz, sipariş verirken vereceğiniz siparişin içerisinde ne olduğunu mutlaka sorun. Bazı kişiler bundan çekinebilir, etin yağlı olup olmadığını, ne eti olduğunu sormayı ihmal etmeyin. Gerekirse yağsız olmasını söyleyin. 7 gün boyunca her öğünde bu soruları sordum ve olumsuz bir tepki almadım. En azından içimi rahatlatmış oldum.

Dışarıda neleri tercih etmeliyiz?

Öncelikle tercih edeceğimiz yemeklerden çok, tercih etmeyeceğimiz yemekleri iyi bir şekilde anlamış olmamız gerekiyor. Kızartma, hazır yiyecekler, alkollü içecekler veya tatlılar bizim için değil. Ne olursa olsun bunlardan uzak durmalısınız.

Tercih edeceğiniz yemeğin ızgara, haşlama veya fırında pişmiş olması gerekiyor. Izgara et, balık, köfte, tavuk, kebap gibi aslında kendi içerisinde oldukça çeşitli bir yemek listemiz oluşuyor. Protein ve Protein-Sebze günlerine uymak gerekiyor ancak bazı durumlarda iki gün üst üste protein-sebze uygulayabilirsiniz. En azından diyetten tamamen sapmamış olursunuz.

Tüketebileceğimiz çok sayıda içecek bulunuyor. Light ürünler artık hemen hemen her yerde satılmakta. Eğer bulunmuyorsa da “su” içmeyi tercih edin. Light olmayan kola, gazoz gibi içeceklerin kalorileri ve içerdikleri şeker miktarı gerçekten çok fazla. Veya o an ihtiyaç duyuyorsanız, bir adet ayran içebilirsiniz.

7 gün süresince her öğünümü dışarıda yemek zorunda kaldım. Ancak çok fazla zorlandığımı söyleyemem. Sabah kahvaltısında; yumurta, domates, salatalık, biber, çay, light üçgen peynir gibi genel olarak yaptığım kahvaltılara yakın bir kahvaltı yaptım.

Öğle yemeklerinde; ızgara tavuk şiş, köfte veya balık yedim. Köftenin kıymasını ve içerisinde ekmek olup olmadığını sordum. Kuzu etini tüketemediğimiz için, onu da mutlaka sormayı unutmayın.

Sebze yemeklerini de tercih edebilirsiniz ancak genelde yağ kullanarak pişiriyorlar, bu nedenle ben sadece bir defa yiyebildim. Onda da içerisinde çok ama çok az miktarda zeytinyağı kullanıldığı sözünü aldım.

Yine bol miktarda salata yiyebilirsiniz. Yanında ızgara tavuk tercih ederek hem doyurucu hem de protein-sebze miktarından zengin bir öğün oluşturmuş olursunuz. Genelde salataların üzerine sos, yağ ve limon ilave etmeden getirirler. Siz kendiniz ilave edersiniz ancak aksi bir durum oluşmaması için, sipariş verirken yağ, sos ve limon istemediğinizi belirtmelisiniz.

Balık tüketimi dukan diyeti için çok önemli ve önerilen bir şeydir. Hemen hemen her türlü balığı tüketebiliyoruz. Buğulama veya ızgara olarak tercih edebilirsiniz. Yanında sebze veya salata varsa da protein-sebze gününü kurtarmış olursunuz.

Son olarak, hazır sipariş verdiğiniz zaman yemeğinizin yanında “bulgur pilavı, pirinç pilavı, rus salatası, patates püresi, acılı ezme vs.” gibi ek bir takım ilaveler daha olur. İster istemez yemeğinize bulaşabilir veya bir kaşık yiyeyim ne olacak? fikrine kapılabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için sipariş verirken yine söylemeyi unutmayın.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur, bir günlük örnek bir menü de yazarak yazımızı sonlandıralım.

Çalışanlar veya dışarıda yemek yemek zorunda kalanlar için 1 günlük dukan diyeti menüsü

Sabah kahvaltısı: Omlet (yağ konusunda uyarınızı yapın), veya haşlanmış yumurta (en iyi tercih bu olacaktır), salatalık, domates, biber, yeşillikler, çay. (varsa hindi füme, light üçgen peynir veya lor peyniri)

Öğle yemeği: Izgara tavuk şiş, tavuk köfte, köfte, et sote, fırında et, balık veya sebze yemekleri tercih edilebilir.

Ben genel olarak tavuk ve balık tercih ettim.

Akşam yemeği: Salatalar (yağsız, sossuz ve limonsuz), yine öğle yemeğindeki gibi ızgaralar, haşlama veya fırında pişirilen yemekler tercih edilebilir. Tok tutacağı için bulabilirseniz light yoğurt da yiyebilirsiniz.

İçecekler: light içecekler (kola, gazoz, soda, ayran, su vs.)