Selamlar :) Bugün Dukan Diyeti’nde ikinci günüm. Dün neler yaptığımı okumadıysanız, buradan okuyabilirsiniz.

Dün gece yatmadan önce, Pierre Dukan’ın kitabında vermiş olduğu, yulaf kepeği galeta tarifini yaptım. Tavada pişirdikten sonra, soğumaya bıraktım ve buzdolabına koydum. Sabah 09:30’da kahvaltı için, galetayı mikrodalga fırında ısıttım. Yanında bir tane yumurta kaynattım (sarılarını yemedim) üzerine çok az karabiber ve maydanoz ekleyerek yedim.

Maydanozdan nefret eden ben, iki günden beri severek tüketmeye başladım :) Tabii kahvaltının olmazsa olmazı çay. İki büyük fincan çay içtim.

Yalnız galetanın bildiğimiz galeta gibi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kitapta anlatıldığı gibi hazırladım tarifi. Tavada her iki tarafını da üçer dakika pişirdim. Daha sonra sabah altı dilim olacak şekilde kestim. Dört dilimini kahvaltıda yedim. Kalan iki dilimini de öğle yemeğinde yemeyi düşünüyorum.


2-gun

Öğle yemeğinde görüşmek üzere :)

Güncelleme (15:15) Öğle yemeğinde tavuk çorbası ve sabah ayırdığım galetayı yedim. Üzerine de güzel bir kahve içtim. Ama çorba ile çok tok kalacağımı sanmıyorum. Muhtemelen birkaç saat sonra ara öğün yapacağım :)

Güncelleme (21:00) Öğle yemeğinde içtiğim tavuk çorbasından, iki saat sonra (17:15) bir bardak yağsız sütle hazırladığım nescafeyi içtim.

Akşam yemeğini dolu dolu yaptım :) Dört parça tavuk göğsü, bir parça tavuk sarma ve bir kalem pirzola yedim. Yanında da bir kase, yağsız yoğurt :)

İkinci günü de bu şekilde tamamladım.

sarma-pirzola

(sarmayı pişirirken derisi ile pişirdim, yerken deriyi çıkarttım)

tavuk-gogsu