Herkese tekrar merhaba, öncelikle bir önceki yazmış olduğum yazıya gösterdiğiniz samimi ilgi için çok teşekkür ediyorum. Benim için çok büyük bir motivasyon kaynağı oldu :)

Bugün Dukan Diyeti’ne başladım. Sabahtan, şu saate kadar (13:00) neler yaptığımı kısaca aktaracağım. Günün ilerleyen saatlerinde, öğle ve akşam yaptıklarımı da bu yazıya ekleyeceğim.

Dün gece yatarken aldığım yağsız yoğurttan bir kase yiyerek yatmıştım. Bu sabah için hazırlık olacağını düşündüm. Sizlerden gelen çok güzel mesajlarla, bu sabah gerçekten moralli ve hevesli bir şekilde diyete başladım. 09:00 gibi uyandım, mutfağın yolunu tuttum. Elimde not kağıtlarım ve tariflerimle artık başlamaya hazırdım.

İlk iş Yulaf Kepeğinin paketini açmak oldu. Kahvaltı için menüm: 1 adet rafadan yumurta, dukan diyeti krebi ve şekersiz çaydı.

Rafadan yumurta için tarif vermeye gerek yok sanırım :) Su kaynadıktan sonra 3 dakika kadar daha kaynatın ve alın, hepsi bu.

Beni en çok zorlayan nokta krep yapmak oldu. Tarif olarak bu tarifi kullandım (http://mydukandiet.com/recipes/oat-bran-pancake.html)

Ancak elimde peynir olmadığından, ben peynirsiz yaptım. Tarifi ayrı bir konu açarak ekleyeceğim ki, krep yapmak isteyen arkadaşlar rahat bir şekilde ulaşsın :)

yulaf-kepegi-krep

(bu arada yaptığım tariften 3 krep çıktı ama ben 1 tanesini düzgün bir şekilde alamadığım için, onun fotoğrafını çekmedim)

Yaklaşık 3 saattir bu kahvaltı ile duruyorum ve gerçekten de daha acıkmadım. Yulaf kepeği sanırım bu konuda çok yardımcı olacak bizlere :)

Güncelleme: Saat 16:00’da (biraz geç olabilir) öğle yemeğimi yedim. Bir tavuk göğsünü küp küp doğradıktan sonra, kendi suyunda yağsız bir şekilde pişirdim. Yanına çok az soğan, maydanoz ve yağsız yoğurt ilave ettim. Aslında soğanı tavuklarla birlikte kavurabilirdim, sonradan aklıma geldi :) Yemekle birlikte bir bardağa yakın zero içtim. Bugün gayet iyi gidiyor, şimdilik bir zorlukla karşılaşmadım.

tavuk-gogus

Güncelleme (21:00:) Öğle yemeğini hazırlarken ayırdığım bir parça tavuğu haşladım. Yoğurt ile birlikte yine bir bardak zero içtim. İlk günü bu şekilde bitirmiş oldum.

İlk gün çok açlık hissetmedim. Gece yatmadan önce de bir kase yoğurt yiyerek yatacağım sanırım. Özellikle çarşıdan eve gelirken yanından geçtiğim restaurantlar ve yemek kokuları, bir problem yaratmadı. Şimdiden yarının menünüsü planlamaya başladım. Kitapta Pierre Dukan’ın vermiş olduğu galetayı yapmayı düşünüyorum.