Türkiye’de ve dünya genelinde, ‘Dukan Diyeti’ni uygulayan binlerce sağlık çalışanı bulunuyor. Facebook sayfamızdan dönem dönem doktorlarımızın diyet ile ilgili görüşlerini paylaşmalarını rica ediyorum. Bu görüşleri direkt onların ağzından alıyor olmak, dukan diyetini kötü bir diyet gibi göstermeye çalışanlara karşı faydalı oluyor.


Geçtiğimiz günlerde yine iletişime geçen birkaç doktor ile kısa da olsa soru-cevap olarak bu diyeti masaya yatırdık.

Merhaba Aysun hanım, Dukan Diyetini araştıran ve uygulayan bir doktor olarak bu diyet ile ilgili görüşleriniz nelerdir?

Aysun Ş.: Dukan diyeti kitabını okudum ve çalışma mekanizması gerçekten çok mantıklıydı. Çünkü dukan diyeti protein temeline oturtulan bir diyet. Evet proteinler en az kaloriye sahip yiyecekler ve insan vücudunun en temel taşlarından biri de proteinler, ki bunların içinde olmazsa olmazı esansiyel aminoasitler bu yüzden en temel gıda da protein diye düşünüyorum hem uzun süreli tokluk hissi sağlaması, hem düşük kalorili olması hem de vücut için çok gerekli olması dolayısıyla yapılabilecek en iyi diyetin bu olduğunu düşünüyorum. Tabi çok su içmek kaydıyla çünkü protein metabolizması sonucu oluşan fazla miktarda ürik asidin böbreklere zarar verir ve vücuttan atılmasının tek yolu budur.

Öncelikle daha önce de belirttiğim gibi 72 kiloyum ancak kendimi 120 kilo gibi hissediyorum bir diyeti uzun süre sürdürmekle ilgili endişelerim var o yüzden bu yardımlaşma platformunun bana da destek olmasını bekliyorum.

Merhaba, sizce dukan diyeti nasıl bir diyet? Kitabı okuduysaniz, diyeti arastirdiysaniz ve uyguluyorsaniz bu diyetin saglik acisindan arti ve eksiklerini belirtir misiniz? Teşekkürler

K.A: En başta inanamadım. Yiyerek zayıflıyorum. Ve abur cubur değil, sağlıklı besinler alıyorum tüketiyorum. Ette yiyorum, yumurta da. Sebze de meyve de. Yürüyüşümü de yapıyorum! Bu şartlar altında yazıda belirtilen bazı diyetisyenlerin iddiası gibi nasıl oluyor da kanser riski taşıyor anlamış değilim doğrusu.

Sizce Dukan Diyeti nasıl bir diyet?

Bahar D: Sağlıklı olarak verilen diyetler incelendiğinde hemen hemen hepsi aynı. Dukan’da yeteri kadar su içmek şart böbrek sağlığı açısından. Onun dışında yaratabileceği bir sıkıntı yok. Çünkü hücrelerimizin yapı taşı proteindir aslında. Günlük almamız gereken proteini almıyoruz günlük hayatta. Dukan bize protein yemeyi öğretti. Bu beslenme tarzı ile bilinçlendim.