Besinler hayatımızda önemli bir yer tutar. Sağlıklı bir yaşam için yediğimiz yiyeceklerin besin değerlerini muhafaza etmemiz, tatlarını korumamız gerekir. Bu da uygun bir saklama yöntemi ile mümkündür.

Peki mutfağımızdaki yiyecekleri bozulmadan, besin değerini düşürmeden, tatlarını kaybetmeden nasıl saklayabiliriz? Gelin bu sorunun cevabını birlikte inceleyelim.

  • Ekmekleri nasıl saklayabiliriz?

Eğer ekmeklerinizin daha uzun süre taze kalmasını istiyorsanız; ekmekleri koyduğunuz torbanın içine bir parça kereviz koyabilirsiniz. Fazla ekmekleri buzdolabı ya da derin dondurucuda streç filme sararak ya da bir poşete koyup havasını aldırıp sıkıca bağlayarak muhafaza edebilirsiniz.

  • Bakliyatları nasıl saklayabiliriz?

Bakliyatların tatlarını korumak ve bozulmasını engellemek için onları muhafaza edeceğiniz ortamın nem denetimini iyi sağlamalısınız. Çok nem ya da çok ısı onların küflenmelerine neden olabilir. Bakliyatları serin ve kuru yerde saklamak çok doğru bir yöntemdir. Cam kavanoz ya da bez torbasına konulan bakliyatların ömrü daha uzun olur.

  • Baharatları nasıl saklayabiliriz? 

Baharatlarınızı asla ocağın ya da fırının yakınında muhafaza etmeye çalışmayınız. Çünkü bu, fazla ısı yüzünden onların tatlarının, kokularının ve renklerinin değişmesine neden olur. Baharatları serin yerde saklamanız doğru olacaktır. Ayrıca baharatları satın alırken az miktarda alırsanız taze ve leziz baharat tüketmiş olursunuz. Cam ve porselen kavanozlara koyulan baharatlar, uzun süre tat, renk ve lezzetlerini korurlar.

  • Peynirleri nasıl saklayabiliriz?

Peynirler 3 ila 5 derecede, ışıksız ortamda saklanırsa uzun ömürlü olur. Ambalajı açılmış bir peyniri doğru muhafaza etmenin tek yolu havayla temasını kesmektir. Peynirlerinizi buzdolabının en alt (en ışıksız) bölümünde gönül rahatlığı ile uzun süre muhafaza edebilirsiniz.