Alışveriş listesi hazırlamak sanırım en zor iş ama ben bu konuda şanslıydım. Diyet koçumun bana verdiği listede ne varsa aldım. Tabii bazı ürünlerin aynısını bulamadım veya benzerlerini almak zorunda kaldım :) Sizler için de listeyi paylaşıyorum.
alisveris
Öncelikle atak evresi diyetin en önemli evrelerinden birisi. Bu nedenle hiç aç kalmamanız gerekiyor. Çünkü aç kaldığımız zaman, açlık hissettiğimiz an kaçamak yapma olasılığımız o derece artıyor. Dukan’ın izin verdiği gıdalardan sınırsız olarak tüketebilirsiniz. Ancak bu listede bazı ürünler “tolerated foods” kategorisinde geçiyor. Yani müsamaha gösterilen gıdalar. Bunları sürekli tüketemiyoruz, sınırlı olarak tüketmemiz gerekiyor.

Eğer atak evreniz 3-5 gün sürecek ise bu ürünlerden bu 3-5 günlük süreç içerisinde, aynı gün olmamak koşuluyla 1-2 defa tüketebilirsiniz. Ancak kesinlikle fazla bir şekilde tüketmeyin. Aslında en güzeli atak evresinde hiç tüketmemek ama benim gibi 10 gün boyunca atak yapacaksanız, farklı şeyler de arıyor insan.

İlk önce şuna bir açıklık getireyim. Dukan Diyeti kitabının 80’nci sayfasında “Ekstra“lar bölümü mevcut. Burada şunlar yazıyor:


Yağı alınmış, taze ve kapalı sütler çaya ve kahveye lezzet verirler. Soslarda, kremalarda değişik bir tat yakalamayı sağlar. Bu şekilde tüketilmelerinde sorun yoktur.

Aspartam kullanılabilir, diyette şeker kesinlikle yasaktır. Splenda da kullanabilirsiniz.

En önemli nokta: Sirke, baharatlı otlar (maydanoz, dereotu, vb) kekik, her çeşit sarımsak, soğan vb kullanılabilir. Baharatlarda bir kısıtlama “yoktur”. Hatta bunları kullanmanız öneriliyor.

Salatalık turşusu ve soğan da yenilebilir ama fazla tüketildiğinde, sebze yerine geçeceğinden problem yaratır. Yani az miktarda kullanırsanız bir sorun yok.

Limon, balık ve deniz ürünlerine tat katma amacı ile kullanılabilir. Şekerli veya limon tozu şeklinde olmaması gerekir.

Tuz ve hardal ise çok az kullanılmak koşuluyla serbest. Tuzsuz hardal ve az sodalı diyet tozları kullanabiliyoruz.

Şekersiz diyet ketçaplar da kullanılabilir tabii yine az miktarda olmak koşuluyla.

Sakızlarda da bitol şekeri içeren sakızlar uygundur. Sirkeli soslar hazırlarken parafin yağı kullanılabilir. Parafin yağı çok az miktarda kullanılmalı ve su ile seyreltilmelidir. Eğer parafin yağı bulamıyorsanız, çok az olmak şartıyla herhangi bir bitkisel yağ da kullanabilirsiniz.

Neyse, çok uzatmadan listeme geçelim.

Sebzeler:

Soğan, sarımsak, maydanoz, limon, dere otu

Şarküteri:

Tavuk jambon, hindi füme (polonez)

Et Reyonu

Yağsız kıyma, Tavuk göğsü, Dana Biftek, Dana Bonfile, 1 bütün Tavuk

Balık:

Yağsız ton balığı, tüm balıklar, yengeç, veya istediğiniz herhangi bir deniz ürünü

Süt ürünleri:

Yumurta, Yağsız Yoğurt, Yağsız Süt, Lor Peyniri, Pınar light üçgen peynir (müsamaha gösterilen ürün)

İçecek ürünleri:

Light kola (zero), light gazoz, diyet soda

Kuru gıdalar:

Yulaf kepeği, Tatlandırıcı, Kabartma Tozu, Buğday Kepeği