Bugün, biraz diyet konuları dışına çıkacağım ama olsun. Dünya Emekçi Kadınlar Günü veya Dünya Kadınlar Günü olarak 1910 yılından itibaren her sene kutlanan 8 Mart’ın temelleri 1857 yılına dayanır. ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istediği için bir tekstil fabrikasında greve başlar. Ancak, polis işçilere saldırır ve fabrikada çıkan yangın sebebiyle çoğu kadınlardan oluşan 129 işçi can verir. 8 Mart’ta ölen kadınlar anısına, 8 Mart’ın dünya kadınlar günü olarak anılmasına karar verilir.

Aradan geçen 156 yıla rağmen, kadına şiddetin yok olmadığı gibi giderek arttığını görmek çok üzücü. Uluslararası örgütlere göre kadınların %70 ila %75’i hayatları boyunca en az bir defa da olsa şiddete maruz kalıyor. Ülkemizde ise son 10 yılda öldürülen kadınların sayısı %1400 artmış durumda.

Ortada böylesine üzücü, böylesine korkunç gerçekler ile birlikte 8 mart dünya kadınlar gününü kutluyoruz. Umarım toplumlar bilinçlenir, kadına şiddet denilen aşağılık durum ortadan kalkar.