Pierre Dukan’ın 2 yıl önce hazırladığı ve yeni kitabında detaylı olarak yer verdiği; bir süredir de hızlı olarak uygulanan yeni yöntemi size anlatıyorum. Dukan Diyeti’nin etkilerini hızlı olarak 7 günde gerçekleştiriyor. Gelin bu yönteme daha detaylı bir şekilde göz atalım.

Dukan diyeti’nde tükettiğiniz protein miktarı size fazla geldi ya da herhangi bir sağlık probleminiz oluştuysa, bu yöntemi deneyebilirsiniz. Dukan Diyeti büyük özveri, fedakarlık ve zaman isteyen bir diyettir. 7 günlük bu express diyet ise zaman ve kolaylık açısından daha rahattır.

7 gün sürecek ve döngü halinde uygulandığı takdirde bu yöntem ile 2-5 kg arasında verebilirsiniz. İncelediğiniz zaman Dukan Diyeti’nin güçlendirme evresine çok benzediğini görebilirsiniz.


7 Basamak, 7 günü temsil ediyor. İlk gün 1. basamaktan yani atak evresindeki gibi SAF PROTEİN tüketiyorsunuz. 2. gün sebze, 3. gün meyve, 4. gün ekmek, 5. gün yağlı peynir, 6. gün karbonhidratlı, nişastalı gıdaları ve haftanın son günü 7. gün de ödül öğününü ekliyorsunuz. Döngüsel olarak devam ettireceksiniz, 8. gün yeniden saf protein ile yeni haftaya başlamanız gerekiyor.

basamak

Şimdi gelin birlikte haftalık programa göz atalım.

plan

1. Gün Saf Proteinler: İlk gün; Dukan Diyeti atak evresi gibi uygulanacak. Sınırsız olarak saf protein tüketebilirsiniz, bunun yanı sıra; en az 1.5 lt su, 1.5 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketmeniz gerekiyor ve 10 dakika tempolu, yorucu bir yürüyüş yapmalısınız.

2. Gün Sebzeler: Seyir evresindeki Sebze+Protein günü gibi; Sebze ve saf protein tüketmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra 1.5 yemek kaşığı yulaf kepeği, 1.5 lt su ve 12 dakika tempolu yürüyüş.

3. Gün Meyveler: Diyetin 3. gününde meyveler ekleniyor. Saf protein ve sebzelerinize ek olarak günde 2 adet (üzüm, muz ve kiraz hariç) meyve tüketiyorsunuz. 1.5 yemek kaşığı yulaf kepeği ve 1.5 lt su ile birlikte 14 dakika tempolu yürüyüş yapmanız gerekiyor.

4. Gün Ekmek: Saf protein, sebze, meyveye ek olarak günde 2 dilim tam buğday ekmeği tüketebilirsiniz. Ek olarak 1.5 yemek kaşığı yulaf kepeği ve 1.5 lt su tüketmeniz gerekiyor. 4. günde 16 dakika tempolu yürüyüş şart.

5. Gün Peynir: Saf protein, sebze, meyve, tam buğday ekmeğine ilave olarak 40 gram kadar yağlı peynir tüketebilirsiniz. 1.5 yemek kaşığı yulaf kepeği ve 1.5 lt su ile birlikte 18 dakika tempolu yürüyüş yapmanız gerekiyor.

6. Gün Karbonhidratlar / Nişastalı Gıdalar: Saf protein, sebze, meyve, ekmek ve peynire ek olarak 200 gram kadar pişmiş bakliyat, makarna, bulgur, esmer pirinç vs tüketebilirsiniz. 1.5 yemek kaşığı yulaf kepeği ve en az 1.5 lt su tüketimi ile birlikte 20 dakika tempolu yürüyüş şart.

7. Gün Ödül öğünü: Saf protein, sebze, meyve, ekmek, peynir, karbonhidrata ek olarak 1 ödül öğünü yapabilirsiniz. Bu öğünde 1 atıştırmalık menü + 1 ana yemek + 1 tatlı yiyebilir ve 1 kadeh kırmızı şarap içebilirsiniz.

Dukan diyeti sizi zorluyorsa, ara vermeniz gerekiyorsa; Diyetten tamamen kopmaktansa bu yöntemi yapabilirsiniz.

Kaynak: http://www.dukandiet.com/low-carb-diet/nutritional-staircase

Yöntemi Simla hanım da blogunda anlatmış, yöntemi bana da soran kullanıcılar için bu yazıyı hazırladım. Umarım faydalı olur, en kısa zamanda ben de deneyeceğim.